Het Oranjehotel was de bijnaam voor de Scheveningse gevangenis tijdens de Tweede Wereldoorlog. Tussen 1940 en 1945 hielden de Duitsers hier ruim 25.000 mensen gevangen voor verhoor en berechting. Een diverse groep uit alle hoeken van Nederland die de Duitse wetten had overtreden: Veelal verzetsstrijders, maar ook Joden en Jehova’s Getuigen en mensen die vanwege een economisch delict werden vastgezet, zoals zwarthandelaren. Al in de oorlog werd het complex ‘Oranjehotel’ genoemd. Een ode aan de verzetsstrijders die er waren opgesloten.
Lezing over Anton Mussert
Wie was Anton Mussert Werkelijk? Hoe kon de leider van de NSB zich in 1940 nog tegen een Duitse invasie keren, om vervolgens toch samen te werken met de bezetter? Op woensdag 1 juli duikt historicus en schrijver Auke Kok in het leven en de keuzes van een van de meest omstreden figuren uit de Nederlandse geschiedenis.
Aanleiding voor de lezing is zijn recente boek Mussert. Reis naar het kwaad (2026, uitgeverij Hollands diep). Mussert werd op 7 mei 1945 gearresteerd en opgesloten in de gevangenis van Scheveningen; precies een jaar later werd hij geëxecuteerd op de Waalsdorpervlakte. Tijdens deze lezing onderzoekt Kok hoe Mussert radicaliseerde en welke rol hij speelde tijdens de oorlog.
De middag vindt plaats in het kader van de tentoonstelling In de schaduw van de bevrijding. Gevangenis Scheveningen (1945 - 1950) in Nationaal Monument Oranjehotel.
Auke Kok (1956) is historicus, journalist en bekroond schrijver van onder meer Johan Cruijf. De biografie, 1936. Wij gingen naar Berlijn en De verrader. Leven en dood van Anton van der Waals. Zijn werk staat bekend om de sterke aandacht voor tijdgeest, geschiedenis en meeslepende vertelkunst.